Разберете кои се овие мали животни кои лазат низ ѕидовите на вашата куќа

 Разберете кои се овие мали животни кои лазат низ ѕидовите на вашата куќа

Neil Miller

Денот за чистење не е воопшто лесен, нели?! Вадење сè од своето место, поливање вода, бричење, сушење на куќата... Ништо позаморно од тоа! И тогаш обично наоѓаме некои многу чудни животни околу околината, од пајаци кои висат од нивните мрежи, до оние чудни ситници кои се заглавени зад гардеробата, на пример.

Исто така види: Проблематичната врска на Стив Џобс со неговата ќерка

Сигурно веќе сте виделе некои од тие лазат по ѕидовите на вашата куќа или зад мебелот што е потпрен на ѕидот. Да, но што е тоа сепак? Многу луѓе на крајот ја мешаат оваа мала бубачка со нечистотија, бидејќи многу личи на песок. Потоа завршува да се исплаши кога ќе забележи дека од таму излегува мала ларва и носи нешто што личи на кожурец.

Кои се тие?

Исто така види: Кој бил првиот крал во историјата?

Големата вистина е дека тие се мал штетник. Најчесто, оние кои се одговорни за оставање „мистериозни“ дупки во нашата облека. Не за џабе во народот се познати како молец за облека , што не треба да се меша со книжни молци, бидејќи немаат многу заеднички карактеристики. Тие се microlepidoptera larvae , многу мали молци кои припаѓаат на семејството Tineidae .

Многу е тешко да се види една од нив во нејзината возрасна форма, бидејќи овие „мали молци“ практично не летаат и не ги привлекува ниту светлината. Напротив... Сакаат местатемно и влажно, живеејќи главно во задниот дел од нашите плакари и фиоки, како и зад мебелот што седи премногу блиску до ѕидот. Исто така, не е невообичаено да се видат како бесцелно лазат по кој било ѕид.

Женките ги несат јајцата на потопли места кои се далеку од светлина. Тие исто така треба да имаат високо ниво на влажност за да преживеат. Сепак, по чинот тие завршуваат со смрт. Според биологот Karlla Patrícia , овие јајца имаат леплива супстанца, која ги држи влакната на ткаенините заедно.

Храна

Еднаш ларвите се раѓаат, вртат таков вид на кожурец што ние погрешно го сметаме за нечистотија. Тоа служи како форма на заштита за да можат да ги јадат ткаенините во нашите фиоки, без да бидат згмечени кога ние луѓето одиме да земеме нешто таму.

Како што растат, тие сè уште остануваат внатре ако се хранат со волна , коса, пердуви, памук, лен, кожа, хартија, свила, прашина, синтетички влакна, накратко... Речиси ништо не бега! Вообичаено е и тие да оставаат измет на ткивата што ги уништуваат, но ние на крајот не забележуваме. Тоа е затоа што тие се многу мали и ја имаат бојата на ткаенината што ја консумирале.

Кога ќе почнеме да ги гледаме како лазат по ѕидовите, тоа е знак дека тие се подготвени да ја напуштат малата куќа што ја носеа со себе цел живот. Тоа е исто така знак декатие се добро нахранети за да можат да преживеат напред. До овој момент, дел од вашата облека и други ткаенини веќе служат како добра храна за овие мали животни.

Па момци, што мислите? Дали веќе знаевте што се тие? Споделете ги вашите идеи со нас во коментарите!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.