Што се случува со човек кога ќе стави мраз и сол во раката?

 Што се случува со човек кога ќе стави мраз и сол во раката?

Neil Miller

Интернетот е полн со вирусни моди кои повремено тераат милиони луѓе да направат луди, социјални или хумористични искуства и да ги снимаат во видеа кои буквално ја бомбардираат мрежата. Сепак, некои од овие трендови – кои ги вклучуваат познатите „предизвици“ – може да се предложат да го засрамат или дури и повредат секој што се осмелува да ги следи.

Еден од овие предизвици што неверојатно стана треска во 2012 година и се чини дека да се вратите во 2015 година е предизвикот „мраз и сол“. Во овој вирален предизвик што ја зафати мрежата со бројни видеа на интернет корисници кои го изведуваат експериментот, лицето треба да помине низ еден вид „тест на отпор“. Сепак, имајте предвид дека ова искуство може да има многу висока цена.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Исто така види: Што се случи со актерската екипа на Jackass?Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена ЗеленаСиножолтамагентацијана непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текстотКоја 00%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Завршено Затвори Модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Предизвикот е едноставен: поединецот става мала грст сол во дланката на раката, а потоа става коцка мраз на врвот на солта. Потоа, лицето треба да ја затвори раката и да ја стиска колку што може, без да ја отвори. Конечниот ефект варира во зависност од количината на употребена сол, но верувајте ми: не е убаво за гледање.

   Штом започна да се прави предизвикот, истовремено помина извештаи за луѓе кои барале да кажат што се случило кога сериозно го сфатиле тестот: ужасни изгореници на дланката на раката, каде што било можно да се види „живо месо“. Но, тоа не е се. Многумина кои не го направиле предизвикот се сомневале во овој ефект, сè додека не решиле сами да го тестираат. И знајте дека дури и лекарите се изразија за крајот на предизвикот.

   Магистер по дерматологија од Федералниот универзитет во Рио де Жанеиро (UFRJ) и специјалист од Бразилското друштво наДерматологија (SBD), Луиза Гуедес, објасни дека изгорениците предизвикани од мешање мраз и сол на кожата може да доведе до трајни повреди, па дури и губење на движењето во почувствителните области, како што се рацете.

   Сликите на резултатот на предизвикот мраз и сол се шокантни, а ние претпочитаме да ја обезбедиме само врската. Ако одлучите да ги видите, внимавајте на експлицитната содржина.

   Фотографија 1, фотографија 2, фотографија 3

   Исто така, според специјалистот, комбинацијата на мраз а солта во раката понекогаш може да предизвика трајно оштетување на нервите. Поединецот може дури и да ги изгуби основните функции како што се пишување, подигање предмети и движење на прстите. Да не зборуваме за хипертрофичните лузни кои мора да се третираат со операција или инјекции на кортикостероиди.

   Многу од интернет корисниците кои го прифатија предизвикот, подоцна објавија друго видео во кое го прикажуваат резултатот и ги замолуваат луѓето да не го пробуваат - ве молиме очигледно причини. Затоа, не мешајте сол и мраз во раката (освен ако не сакате убаво, трајно изгореница на вашата дланка).

   Ова беше видео обезбедено од две девојки кои решија да го направат предизвикот.

   Исто така види: 7 факти кои не сте ги знаеле за невестите кои нарачуваат по пошта

   //www.youtube.com/watch?v=73clCVNYbLA

   Извор: Сидни Резенде

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.