7 најдобри аниме дуо-браќа и сестри

 7 најдобри аниме дуо-браќа и сестри

Neil Miller

Како што вели поговорката, две глави се подобри од една. Исто како и во животот, во светот на анимето, секогаш е погодно да се има партнер во криминалот. Честопати ова дружење доаѓа од лулка, кај други е изградено, без разлика на генетиката, важно е секогаш да имате на кого да сметате. Братската врска е толку моќна што многу наративи се вртат околу неа. Без разлика дали се добри или лоши момци, браќата секогаш освојуваат посебен простор во срцата на јавноста. Имајќи го тоа на ум, избравме 7 пара браќа од анимето што на крајот не обележа . Можете да ја проверите листата веднаш подолу.

7 – Ерен и Микаса (Напад на Титан)

По име, веќе се забележува дека Ерен Јегер и Микаша Акерман не се биолошки браќа и сестри. Сепак, ова не ја дисквалификува силната братска врска меѓу двајцата. Микаша беше посвоена во семејството на Ерен и двајцата пораснаа неразделни. И двете се комплементарни во однос на однесувањето и вештините . Микаса, постарата сестра, е совршена и покрај нејзините човечки ограничувања. Во меѓувреме, Ерен поседува способност да се трансформира во Титан, што го прави централен фокус на анимето. Двајцата делат трауматично минато и тоа ја зајакна нивната врска .

Исто така види: Впрочем, што се случи со Кон во Кајгана?

6 – Елрик Брадерс (Фулметал Алхемичар)

Овие двајца , веројатно се првиот пример што ќе ви падне на ум кога зборуваме за аниме браќа и сестри. Едвард и Алфонс Елрик , и во Fullmetal Alchemist и во Brotherhood, беа пример за единство. Двајцата доживеале необични предизвици од детството. Ал го загуби целото тело, додека Ед ја загуби раката. Ова се случило додека двајцата се обидувале да ја воскреснат својата мајка. Тешкотиите со кои се соочиле во младоста не ги спречиле да станат најталентираните алхемичари во нивната ера.

5 – Гаара и Темари (Наруто)

Сунагакуре браќата се претставени во Naruto и неговата верзија Shippuuden. Гаара, Темари и Канкуро се три нинџи поврзани со крв, меѓутоа, првите двајца се поблиску еден до друг и, многу пати, третиот е зад сцените . Исто како Наруто, Гаара има џинчурики (џиновско и деструктивно чудовиште) запечатено во него. Ова му дава огромна моќ, заедно со опасна нестабилност. Кога момчето експлодира, Темари секогаш се труди да се грижи за него, сепак тој е најмлад меѓу тројцата. Меѓутоа, покрај тоа што е бејбиситерка, Темари е многу моќен нинџа и може да биде смртоносен противник.

4 – Рјуко и Сацуки (Убиј го ла Кил)

Исто така види: 8 предности да се биде низок човек

Многумина од нас станаа свесни за крвната врска помеѓу Рјуко и Сацуки дури кога анимето се приближуваше кон својот крај. Тие двајца не беа пример за сочувство еден кон друг, се степаа многу (без намера да предизвикаат вистинска штета), пред да станат свесни декатие беа сестри. Во последните неколку епизоди, ликовите решија да ги остават своите разлики на страна и се собраа да го победат заедничкиот непријател. Така, тие развија побратски односи.

3 – Камина и Сајмон (Гурен Лаган)

Како браќата Елрик, Камина и Сајмон се дуо способен да извлече солзи од секого. Тие двајца не се ниту биолошки браќа, но имаат многу силни емотивни врски. Заедно, тие го изградија сонот за враќање на површината на Земјата откако вонземјаните ги принудија луѓето да живеат под земја. Двајцата формираа своја војска за да се борат против угнетувачите и да го вратат достоинството на човештвото. Ова аниме е она што неизбежно ќе сакате да го гледате.

2 – Android 17 и Android 18 (Dragon Ball Z)

Се плаши од браќата Android дури и од Super Saiyans. Првично, тие беа човечки близнаци, по име Лапис и Лазули. Сепак, тие беа претворени во андроиди од Др. Џеро, научник кој ги искористил браќата за да му се одмазди на Гоку. Сепак, близнаците се покажаа посилни отколку што можеше да замисли нивниот творец, убивајќи го. Тоа не ги спречи да тргнат по Гоку и неговите пријатели. Сепак, веднаш штом се појави Cell, дивеењето на Android 17 и Android 18 заврши ненавремено.

1 – Gohan and Goten (Dragon Ball Z)

Благодарение на синовите на Гоку, денес можете да го направите тоафузија кореографија. Гохан и Готен се најдоброто братско дуо што можеме да го замислиме. Иако тие претставуваат моќ на Супер Саијан, која никогаш не сме имале можност да ја видиме како канон, заедно (во нивниот режим на фузија) дури би можеле да бидат одржлива замена за нивниот татко кога станува збор за потенцијата. За жал, нивната фузија се случува само во една игра, Dragon Ball: Raging Blast 2, во анимето каде што го видовме Gotenks. Без разлика, двајцата потомци на Какарот се најмоќните браќа во универзумот.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.