Кој е светски рекордер за апнеја?

 Кој е светски рекордер за апнеја?

Neil Miller

Дишењето е нешто толку природно и суштинско што понекогаш дури забораваме дека дишеме. Не е нешто за што треба многу да размислуваме или да вложиме труд, тоа едноставно се случува природно. Меѓутоа, ако поминеме неколку минути без воздух, веќе сфаќаме колку ни е потребен. Колку што обичните луѓе не можат да ги надминат двете минути без дишење, спортистите со апнеја успеваат да останат малку подолго.

Нуркањето со апнеја не е ништо повеќе од нуркање со воздух во белите дробови. Но, тоа не е едноставно капење што некој го зема во базен. Практиката е препознаена како спорт. И како и секој друг, постојат неколку модалитети и записи за времето на потопување.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена ЗеленаСиножолтамагентацијана непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текстотКоја 00%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Завршено Затвори Модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Со, на пример, Будимир Буда Шобат, 54-годишен Хрват, кој успеа да собори светски рекорд минатата година. Човекот успеал да остане 24 минути и 33 секунди под вода без да дише. Овој рекорд за апнеја е направен во базен во градот Сисак, Хрватска, под надзор на лекари, новинари и обожаватели.

   Рекорд

   Најљубопитно е што претходниот рекорд тој исто така беше од Шобат. Три години претходно, Хрватот ја помина 24-минутната бариера кога помина 24 минути и 11 секунди под вода без да дише.

   Времето без дишење може да биде невозможно за секого. Сепак, за Шобат постигнувањето е резултат на долгогодишно тренирање и кондиционирање. За да постигне толку добри перформанси, Шобат поминува неколку минути хипервентилирајќи со чист кислород, за да ја зголеми оксигенацијата на телото.

   Човекот бил поранешен бодибилдер и решил дапосветете се на статичко нуркање. Не требаше многу време за да стане еден од првите 10 во светот.

   Апнеа со и без вдишување

   Слободен нуркање

   Како што е кажано, здив -Холд нуркањето е спорт со своите категории. Во модалитетот без претходно вдишување кислород, рекордот го држи Србинот Бранко Петровиќ, кој нурна 11 минути и 54 секунди без да дише. Неговиот рекорд е постигнат во базен во Дубаи, во 2014 година.

   Модалитетот Шобат е со претходно вдишување. Во него нуркачот дише чист кислород до 30 минути пред тестот за да ја зголеми оксигенацијата на телото. Иако ова вдишување прави голема разлика, како што се гледа од разликата во времето кога нуркачите се под вода, исто така се потпира на обука на телото да пумпа крв со кислород со побавно темпо.

   Ова е неопходно бидејќи статичната апнеја има сериозни ризици за телото на оние кои го практикуваат, особено за мозокот. Да ви дадеме идеја, после 18 минути без дишење, Хрватот почнал да чувствува неволни контракции и грчеви во мускулите. Кога тоа се случи, Шобат почна да ги брои како начин да остане свесен.

   Она што го мотивираше Шобат да го постигне овој нов рекорд, според него, е неговата 20-годишна ќерка Саша, која се бори со церебрална парализа , аутизам и епилепсија уште од детството. Понатаму, целата емисија загледајќи како Хрватот го соборува сопствениот рекорд имаше хуманитарна акција. Тој собра средства за децата во градот Сисак, област погодена од силен земјотрес во декември 2020 година.

   Modes

   Evidive

   Покрај практиките со и без вдишување, постојат и други видови на апнеја. Тие се:

   Статичка апнеја

   Во овој модалитет, нуркачот мора да остане под вода што е можно подолго во единствена положба избрана од него или според правилата на конкуренција, и без помош на уреди.

   Динамична апнеја

   Тука, спортистот треба да помине најдолго можно растојание додека е потопен. И овој модалитет сè уште е поделен на натпревари со и без употреба на перки.

   Апнеа спринт 25-50 m

   Како што имплицира името, нуркачот треба да помине 25 или 50 метри потопени, задржувајќи го здивот и бидете што е можно побрзи. Тоа е затоа што овде победува спортистот кој е побрз.

   Постојан баласт

   Модалитетот е почест во морето и езерата. Во него, нуркачот носи појас со тежина што го спречува да се качи и му помага да се потопи што е можно подлабоко без помош на линија за водич.

   Исто така види: 21 најизненадувачки факти за љубовта

   Бесплатно потопување

   Во оваа форма на апнеја, се користи појас за тежина или перки. Така, нуркачот мора да се спушти колку што е можно повеќе со поддршка на водилка. Поради оваа причина, тој е еден од разгледуваните модалитетиприродата на слободното нуркање.

   Исто така види: 7 најмоќни семејства во светот кои влијаат на животите на многу луѓе

   Извор: Oddity Central, Evidive

   Слики: YouTube, Freediving, Evidive

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.