Која е бојата на огледалото?

 Која е бојата на огледалото?

Neil Miller

Огледалото е предмет што го користиме секојдневно и стана толку вообичаен што ретко кога навистина го гледаме, најважно е во налетот на секојдневниот живот да го видиме нашиот одраз и дали се е во ред! Но, дали некогаш сте застанале да се запрашате како се прават огледалата во одреден момент од вашиот живот? И нивната вистинска боја? На крајот на краиштата, она што го гледаме се бои и слики што ги рефлектира.

Огледалото се произведува од слоеви на метал и стакло, повеќето производители користат околу три слоја. Прво, се користи суперполиран метален слој, одговорен за рефлектирање на светлината, има втор слој кој е обоен во црно, со цел да ја апсорбира светлината, спречувајќи ја да се расејува низ претходниот, а третиот е стаклото. еден, кој го штити металниот филм. Огледалата рефлектираат околу 90% од заробената светлина.

Неговото производство започнува со чистење и полирање на стаклото, потоа се нанесува слој од сребро, измешан со хемиски производи, третата фаза се состои од прскање на слојот од црна боја. боја, зад сребрената. Како што беше споменато погоре. Со завршување на овој процес, материјалот се испраќа во рерна, во која мастилото целосно се суши. Кога ќе завршите, огледалото е веќе завршено, со целосно мазна површина. Оттогаш па натаму, форматите и големините се разликуваат во зависност од потребите на производството и клиентот.

Видеото погоре покажувапроизводство на огледала, проверете!

Каква боја се огледалата?

Повеќето луѓе веруваат дека огледалата имаат сребрена боја, веројатно поради супстанциите што се користат за производство, како што се металот и алуминиумот; можеби дури би можеле да кажеме дека тие се бојата на она што го рефлектираат. Мораме да мислиме дека, физички гледано, сè на светот е токму онаква боја што не ја апсорбира, на пример, портокалот ги апсорбира сите бои, освен портокаловата боја.

Размислувајќи вака, огледалото може теоретски рефлектираат сите зраци на светлина што го достигнуваат треба да бидат бели. Проблемот е што тие не ја рефлектираат светлината на дифузен начин, туку на спекуларен начин. Како и да е, овој факт би бил возможен само кога би постоеле совршени огледала, кои не постојат, барем не во нашиот свет.

Исто така види: 7 шокантни и вообичаени начини на кои можете да умрете во сон

Како што споменавме претходно, огледалата рефлектираат само 90% од светлината што достигнува него, останатите 10% се едвај забележливи. Сега, ако внимателно го погледнеме спектарот на рефлектираната светлина, можеме да видиме дека подобро се рефлектира во зелено. Тоа е многу, многу меко, но има малку таква боја.

Исто така види: 7 најстрашни риби на светот

За да ја купите оваа теорија само направете експеримент, поставете две огледала, едно спроти друго, формирајќи тунел од огледала. Кога ќе се рефлектираат, тие ќе ги рефлектираат светлата што паѓаат на секое, на тој начин во секој одраз се губи малку светлина, но зелената боја ќе биде доминантна, лесно се гледа воподалечни размислувања.

Еј момци, дали ви се допадна статијата? Предлози, прашања и корекции? Не заборавајте да коментирате со нас!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.