Приказната за Бети Бродерик и еден од најлошите разводи на сите времиња

 Приказната за Бети Бродерик и еден од најлошите разводи на сите времиња

Neil Miller

На 5 ноември 1989 година, Бети Бродерик влегла во домот на нејзиниот поранешен сопруг Ден Бродерик - во Сан Диего, Калифорнија, САД - и ги застрелала него и неговата сопруга. И двајцата умреле во кревет, лежејќи.

Приказната стана громобран за оние кои веќе биле напуштени еднаш во животот, главно од наративот на Бети, која го поддржувала нејзиниот сопруг додека тој ја изневерувал со жена многу помлада.

Се вчитува видео плеерот. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Исто така види: 14 бизарни факти кои не сте ги знаеле за стриптизеритеНе е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтаМагентаСијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирноБојанепроѕирно Магентацијан непроѕирностТранспарентнополупроѕирноНепроѕирно Големина на фонт50%75%1 00%125%150%175%200%300%400%Текст Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportionalSans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset ги враќа сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   До денес, некои ја гледаат Бети Бродерик како вистинска хероина чија одмазда беше целосно оправдана; други ја сметаа за безмилосен убиец.

   Дан и Бети Бродерик

   Исто така види: Родинија, континентот стар 1,1 милијарда години

   Елизабет Ен Бишеља е родена на 7 ноември 1947 година во Бруклин, Њујорк, Јунајтед Држави, во високо католичко семејство. Како жесток приврзаник на религијата, Бети дури имаше идеја да посетува локален католички женски колеџ по завршувањето на средното училиште.

   Плановите на Бети се променија на 17-годишна возраст кога го запозна Ден Бродерик за време на фудбалското игралиште во Нотр Дама во Питсбург. Во љубовта, љубовниците се венчаа во 1969 година.

   Во текот на времето кога беа заедно, Бети во секое време го поддржуваше својот сопруг. Додека студирала право на Правниот факултет на Харвард, предавала основно училиште и чувала деца, Бети секогаш наоѓала време да му се посвети на својот сопруг.

   Кога Ден го завршил колеџот, парот се преселил во Ла Јола, Калифорнија. Таму семејството почнало да расте и Бети се нашла должна да се откаже од некои од своите соништа за да се грижи за оние на кои им е потребна.присуство.

   Инсталиран во новата резиденција, Ден Бродерик стана претприемач – тој создаде своја канцеларија и со своите услуги почна да заработува повеќе од милион долари годишно. Двојката имаше се за да биде среќен, но врската, малку по малку, почна да се распаѓа.

   Сомнеж

   Бети почнала да се сомнева дека нејзиниот сопруг имал случај во 1983 година откако ја унапредил својата 22-годишна рецепционерка Линда Колкена во своја лична асистентка. Во тоа време, Колкена немаше квалификации за оваа позиција и немаше искуство. Ваквите карактеристики уште повеќе ги подгреаја сомнежите на Бети.

   Запрепастена од сомнеж, Бети, во одреден момент, имаше напад - таа запали дел од облеката на нејзиниот сопруг и скрши стерео. Како одговор, Дан поднел тужба барајќи забрана за задржување.

   Иако барањето било прифатено од судот, Ден на крајот уште еднаш бил изненаден од новиот напад на Бети, која на крајот била уапсена за 72 часа. Набргу потоа беше официјализиран разводот. Ден ја доби куќата и трите деца.

   „Ми ја зеде куќата, моите деца, моите пари“, рече Бети во интервју за Њујорк Тајмс во 1991 година.

   Убиството на Ден Ден Бродерик и Линда Колкена

   Приказната доби нови контури во 1989 година, кога Ден и Линда Колкена се венчаа. Во истата година, Бети, која штотуку купилапиштол, ги искористила клучевите на нејзината ќерка за да влезе во куќата на нејзиниот поранешен сопруг. Ден и Линда беа убиени од непосредна близина.

   За време на нејзиното судење, кое се одржа во есента 1990 година, Бети Бродерик изјави дека сакала само да се застрела пред двојката, но дека интуитивно ја застрелала Колкенка кога младата жена почнала да вреска.

   Бети била осудена на доживотен затвор. Денес е во институција за жени. Се очекува новото рочиште за повторна проценка на случајот да се одржи во 2032 година. Краткото резиме дадено овде е овековечено многу пати, иако неодамна во серијата на Нетфликс, Dirty John, каде што Бети ја игра актерката Аманда Пит.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.