Ужасниот проект Абигејл на Area 51

 Ужасниот проект Абигејл на Area 51

Neil Miller

Се сеќавате на сцената во Капетан Америка каде Стив Роџерс се трансформира во елитен воин откако ќе влезе во таа комора за правење супер-војници? Оваа сцена е икона и го поставува прашањето: дали е можно ова да се направи во реалниот живот?

Кој знае, инјектирање совршени мешавини кои ги прават луѓето посилни, поагилни и поотпорни? Да беше можно, сигурно армиите веќе ќе го направеа тоа, нели? Па, барем тие се обиделе... И тоа значи дека тие бизарни експерименти веќе се случиле.

Едно од овие студии се одржа на место кое веќе е познато по чудните работи што се случуваат таму: познатата Површина 51 . Како таква, Областа 51 е оддалечена локација во воздухопловната база Едвардс, во областа за тестирање и обука во Невада, во САД.

Точната намена на базата е непозната, но според историски докази, најверојатно помага во тестирањето и развојот на авиони и системи за оружје.

Очигледно никогаш не е опишано како тајна, особено затоа што нема смисла да се објави дека нешто е тајна. Сепак, сите документи што се произведуваат таму се доверливи, односно се тајни. Токму поради оваа екстремна тајност, создадени се многу теории на заговор за Областа 51. Бидејќи се работи за воздушна база, повеќето теории имаат врска со вонземјани.

ПроектAbigail

Репродукција/уредување

Проектот Abigail наводно е еден од тестовите спроведени таму и многу верзии циркулираат на интернет, како и во секоја доверлива ситуација . Приказната започнува во 1943 година, кога научникот по име Алберт Вестерн работел за американската армија на некои експерименти. Така, тој беше стациониран во тајна воена база на воздухопловните сили, што е Областа 51, јасно.

Страста или опсесијата на научникот беше истражување на совршениот војник, барајќи неколку доброволци за спроведените експерименти како основа. Сепак, никој не сакаше да биде лабораториски стаорец, особено со оглед на природата на тестот.

Едно е да се тестира нов лек кој може да предизвика опаѓање на косата. Друга е да се подложите на луди работи со мала надеж дека ќе станете супер силни.

Освен тоа, не може да биде кој било. Лицето кое ќе биде вклучено во студијата мораше да биде целосно доверливо за податоците и резултатите да не паднат во рацете на непријателот.

Вреди да се запамети дека ова се случи во средината на Втората светска војна, така што имаше многу непријатели. Така, тој одлучи дека единствената личност која ќе одговара на барањата ќе биде неговата ќерка, која на проектот го даде името Абигејл.

Луд научник

Getty Images

Но, тој беше луд научник, очигледно, и не долго после тоазапочнаа студиите, неговите колеги советуваа дека е подобро да се прекине. Изгледот на Абигејл веќе беше променет, деформирајќи и го лицето и откривајќи и ги забите. Косата почнала да и опаѓа, а кожата и станала чудна и збрчкана.

И покрај тоа, научникот Алберт Вестерн сакаше да го заврши експериментот, верувајќи дека на крајот ќе успее и дека овие деформации се дел од процесот. Понатаму, доколку тестот се прекине, девојчето ќе умре за кратко време. Така, Абигеја стана изрод во рацете на нејзиниот татко.

Чудовиштето во подрумот

Вработените известуваат дека морале да однесат големи количини храна на огромно суштество кое било заробено на најоддалечените места на воената база. Понекогаш дури и го гледаа Алберт како минува часови разговарајќи со чудовиштето, а исто така плачеше.

Абигеја беше непрепознатлива, стоеше висока речиси десет метри, затегната кожа и без причина или трошка човечност. Таа беше само диво, деформирано животно.

Сите научници се согласуваат дека проектот Абигејл завршил неуспешно, но Алберт не сакал да го спречи. Тоа е затоа што знаел дека неговата ќерка ќе стане жртва. Тој се обиде да го направи тоа да функционира на секој начин.

Беа потребни две години за Алберт конечно да го признае својот неуспех. Тој на крајот си го одзел животот, но прво напишал писмо во кое ги моли колегите да ја поштедат неговата ќерка.

Но, без Алберт, американската војска беше далеку од подготвена да потроши повеќе пари обидувајќи се да ја врати штетата. Така, на крајот ја оставија Абигеја без храна, чекајќи го нејзиниот крај.

Исто така види: 5-те најсурови папи во историјата

Првата вечер се слушаа врисоци низ ходниците на воената база. Некако Абигеја успеала да побегне и двајца војници биле ранети. Има многу луѓе кои веруваат дека оваа приказна има барем некои елементи вистинити, иако други сметаат дека тоа е само уште една хорор приказна.

Проблемот е што знаеме дека луди студии како ова се случиле низ светот, толку многу што имаме доказ и документи за тоа. Проектот Абигејл можеби не е вистинит, но има луди научници и, уште полошо, корпорации кои поддржуваат вакво нешто до ден-денес, се во име на војната.

Исто така види: Мориган, ужасната божица на келтската митологија

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.