Црнонога дива мачка: најсмртоносната мачка во светот

 Црнонога дива мачка: најсмртоносната мачка во светот

Neil Miller

Во последниве месеци, твитот на биологот Андре Ароеира стана вирален кога се пошегува за однесувањето на црноногата дива мачка (felis nigripes), која е позната како „најсмртоносната мачка во светот“. Текстот беше проследен со две фотографии од животното кое изгледаше дека е помало од домашна мачка.

За многу луѓе, дивата мачка е слика на лав, леопард и тигар, но изгледот може да измами. Видот што го покажа биологот се смета за најсмртоносен од сите мачки, бидејќи ја погодува целта во 60% од случаите, според информациите на специјалистите во серијата „Големи мачки“ на Би-Би-Си.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнополутранспарентназаднина КапалентранспарентназаднинаКоја Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности · Готово Затвори модален дијалог 0>Крај на прозорецот за дијалог.Реклама

   „Felis nigripes е име на вид диви африкански мачки, а не на раса“, објаснува професорот и координатор Фредерико Ваз, од курсот за ветеринарна медицина на Faculdade Anhanguera. од Сао Бернардо до Кампо.

   Големина на мачката

   Фото: Репродукција/Mdig

   Роден во Африка, мачката е најмалата мачка на континентот, со големина од една должина од 35 до 52 см. Според ветеринарот Жозе Мурињо, кој работи во клиника за диви животни, овој вид се смета за еден од најмалите во светот.

   „Овие мачки тежат во просек по 2 кг. Женките се помали и тежат околу 1,5 кг, но има и женки кои тежат до 1,3 кг. Да ви дадам идеја, домашната порове има иста тежина. Некои мажјаци можат да достигнат и до 2,5 кг, но и покрај тоа е со големина на мини зајак“, информира Мурињо.

   Мачката има и грациозен изглед на дива мачка, со мали дамки и ленти на телото. Но, шепите се одговорни за името,според ветеринарот, преводот на „felis nigripes“ на португалски е „pé preto“. Тоа е затоа што стапалата на четирите нозе на животното се темни.

   Крзното на животното е густо и меко и помага да се заштити од интензивниот студ на пустинските ноќи. Видот е ендемичен за јужна Африка, со помала дистрибуција во споредба со другите мачки во регионот. Сепак, овие мачки може да се најдат и во Јужна Африка на север, во Боцвана, Намибија, Зимбабве и во југоисточна Ангола.

   Карактеристики на црноногата мачка

   „Црноногата мачка е осамена мачка и има ноќна навика, поради што е тешко да се биде забележан во дивината поради неговата мала големина во споредба со другите големи диви мачки“, објаснува ветеринарот Ренцо Соарес, кој работи со диви животни.

   Животното успева брзо да исчезне низ пустинските растенија и да скокне многу високо, успевајќи да фати птици во воздухот. Но, за храна лови и мали водоземци, влекачи, па дури и инсекти, како што се пајаковините.

   Според Ренцо, животното има високи перформанси во споредба со другите мачки во однос на ловот. Црноногите диви мачки фаќаат околу 14 плен во текот на нивниот активен период.

   „Овие мачки ловат ноќе и не се арборални, видовите мора да пешачат многу долго за да добијатнајдете плен и нахранете“, вели тој.

   Друга карактеристика на мачката е краткиот животен век поради биодиверзитетот, живеејќи околу седум до десет години во дивината. Покрај тоа, во Африка, овој вид е плен на змии и птици грабливки.

   Кога видот живее во заробеништво, без гладување и ладење, и со медицинска нега, може да преживее и до 13 години.

   Исто така види: 7 најголеми одмазди на сите времиња

   Начин на живот

   Фотографија: Freepik

   Истражувач на мали мачки и професор на Универзитетот во Келн, Германија, Александар Слива , постави јаки за следење на 65 од овие мачки. Со тоа открил дека живеат во подземни јами за зајаци, каде што ги одгледуваат младите во текот на годината.

   Според професорот, овој вид е див, не е домашен и не е дружељубив со луѓето. Покрај тоа, тие имаат и осаменички начин на живот, освен во репродуктивните периоди.

   Многу луѓе сакаат да го скротат животното поради неговата мала големина, но тоа е доста тешко. „Малку е веројатно дека човечките суштества лесно комуницираат со видот, бидејќи тие се многу шеговити и резервирани животни. Имаат карактеристика да живеат и ловат сами, не шетаат ни во парови. Понатаму, тоа не е животно што често го гледате: тие се скриени“, информира истражувачот.

   Иако верувам дека ако се фати кученце, можеби е можно да се скротиете, бидејќи и домашните мачки порано биле диви мачки, истражувачот посочува дека црноногата дива мачка има урнебесно и воздржано однесување.

   „Ракувањето, како и кај домашните мачки, е доста тешко. Ова го гледаме кај оние мачки кои се помешани со диви мачки, како што се расите на каракат, савана и оцикат. Овие животни се поактивни, имаат тенденција да мјаукаат повеќе и не ги сакаат посетителите – сосема различни од персиската или британската мачка со кратки влакна, кои сакаат да се држат и галат“, објаснува тој.

   Исто така види: 10 морничави веб-страници до кои нема да имате храброст да пристапите

   Истражувачот истакнува дека идеалот е да се рашири зборот за видот за да се натераат повеќе луѓе финансиски да им помогнат на институциите кои се обидуваат да го зачуваат во Африка, а не да се обидуваат да ги припитомат.

   Извор: Животински живот

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.